Plastyka korekcyjna powiek / blepharoplastyka

Blepharoplastyka, czyli plastyka korekcyjna powiek – zarówno dolnych, jak i górnych to coraz bardziej popularny zabieg. Popularność ta bierze się ze wzrastającej świadomości, że z niedoskonałościami, takimi jak zbyt luźna skóra na powiekach, czy popularne worki pod oczami można coś zrobić. Zabieg pozwala osiągnąć efekt odmłodzenia wyglądu twarzy oraz poprawić wygląd okolic oczu.

 

Co to jest blepharoplastyka i jakie zabiegi się na nią składają?

 

Blepharoplastyka to zabieg polegający na chirurgicznej korekcie powiek – górnej i dolnej oraz ich okolic. Zabiegi tego rodzaju polegają na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry z powiek oraz na usunięciu przepukliny tłuszczowej, która jest odpowiedzialna za powstanie efektu worków pod oczami. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania zabiegu są: opuchnięte powieki, bardzo luźna zwisająca skóra powieki górnej, nadmiar skóry na powiekach, worki pod oczami.

 

Zabiegi wykonuje się w celu uzyskania efektów czysto estetycznych – zbyt luźna i pomarszczona skór ana powiekach jest oznaką starzenia się, a worki pod oczami kojarzone są ze zmęczeniem przepracowaniem, niewyspaniem i przez wiele osób uważane za nieatrakcyjne. Blepharoplastykę wykonuje się również z powodów praktyczno – zdrowotnych. W niektórych przypadkach zbyt luźna skóra na powiekach znacząco zawęża pole widzenia i może powodować zmniejszenie komfortu w codziennym życiu.

 

Jak przebiega zabieg?

 

Przebieg zabiegu uzależniony jest od tego, jakiego dokładnie rodzaju korekta jest wykonywana. W przypadku plastyki korekcyjnej powiek początkową fazą jest bardzo dokładne i precyzyjne oznaczenie fragmentów skóry, które przeznaczone będą do wycięcia. U osób, które mają bardzo nisko osadzone brwi, plastyka powiek górnych est utrudniona, a czasem niemożliwa. Zaleca się wtedy wcześniejszą korektę brwi.

 

W przypadku powieki górnej nadmiar skóry usuwany jest w okolicy załamku powieki. Plastyka wykonywana jest przy pomocy skalpeli tradycyjnych. Plastykę powiek dolnych wykonuje się nieco poniżej linii rzęs i przebiega ona podobnie jak w przypadku powiek górnych.

 

Usunięcie worków pod oczami polega na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej spod dolnej powieki. Nacięcie wykonane jest na wewnętrznej stronie powieki. Zabieg wykonywany jest najczęściej laserowo. Wszystkie zabiegi blepharoplastyki wykonywane są osobno albo łącznie, a czasami również jako część kompleksowej plastyki na całej twarzy.

 

Rekonwalescencja po zabiegu

 

Pełna rekonwalescencja po zabiegu trwa zazwyczaj około dwóch, do trzech miesięcy. W tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego, a także ekspozycji powiek na słońce. Po około dwóch lub trzech tygodniach znika obrzęk pooperacyjny. Po tygodniu od wykonania zabiegu możliwe jest usunięcie szwów.

 

Plastyka korekcyjna powiek powoduje pozostanie na nich bardzo słabo widocznych blizn. Mogą być one usunięte przy pomocy zabiegu laserowego już w miesiąc po wykonaniu plastyki. Rekonwalescencja przy zabiegu usunięcia worków pod oczami przebiega bardzo podobnie, aczkolwiek sam zabieg nie pozostawia blizn w widocznych miejscach.

 

Źródło: J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba: Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej

Plastyka korekcyjna powiek górnych i dolnych (blepharoplastyka)

Jest zabiegiem chirurgicznym korygującym opadające powieki górne oraz w przypadku plastyki powiek dolnych tzw. „worki” pod oczami. Oprócz polepszenia pola widzenia, operacja pozwala uzyskać młodszy efekt twarzy i zniwelować oznaki zmęczenia w okolicach oczu. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Czas zabiegu: plastyka powiek górnych ok. 60 min, plastyka powiek dolnych ok. 80 min
Okres rekonwalescencji: 7-10 dni, w tym okresie następuje usunięcie obustronne pojedynczych szwów śródskórnych.

plastic-surgery
  • Powieki górne

    od 3300
  • Powieki dolne

    od 3800